Hudobnici.sk - Tvoj svet hudby

Dušan Antalík - Fikcia

Album Fikcia Dušana Antalíka - gitaristu, zakladateľa a kapelníka legendárnej skupiny TEAM, je jeho druhým sólovým albumom. Desať nových skladieb na albume mapuje súčasné obdobie a vývoj tohto hudobníka. Dušan je v tomto prípade nielen autorom hudby, ale aj všetkých textov piesní.

Dušan vyrastal v Martine v učiteľskej rodine.
Jeden z podnetov pre jeho muzikantskú budúcnosť bol jeho starý otec, ktorý bol huslistom, klarinetistom a kapelníkom orchestra.
Už počas stredoškolských rokov Dušan založil vlastnú rockovú skupinu, v ktorej hral na gitaru, spieval a skladal a aranžoval svoje prvé vlastné skladby.
V období druhej polovice 70-tych rokov svetovú scénu značne ovplyvňovala vlna tzv. jazzrocku. Kapely a interpréti ako Mahavishnu Orchestra Johna McLaughlina, Chick Corea, Waterreport Joa Zawinula značne ovplyvnili aj Dušana. V tom období trávil celé hodiny v skúšobni improvizáciami s rôznymi hudobníkmi.
V roku 1980 založil skupinu Team, ktorá spočiatku hrala vlastné skladby ovplyvnené práve vlnou fussion.
Tvorbu Teamu vtedy ovplyvňovalo aj silné obdobie slovenskej muziky reprezentované kapelami Collegium Musicum a Fermáta, ale aj českého Blue Effect. Veľký vplyv na Dušana mala skupina YES, ktorej gitarista Steve Howe bol jedným z jeho vzorov. Taktiež miloval blues Alvina Leeho a jeho Ten Years After.
Po vysokoškolskom štúdiu (VŠDS Žilina) sa Dušan venuje iba hudbe.
V roku 1986 sa stáva Team profesionálnou kapelou a Dušan s Teamom koncertujú a hrajú na rôznych festivaloch. Objavujú sa aj s prvými skladbami v televíznych reláciách (Team vtedy zvíťazil v relácii Triangel so skladbou Beh).
V roku 1988 po príchode Pala Haberu do kapely vychádza debutový album Teamu, ktorý sa stáva mimoriadne úspešný (250-tisíc predaných nosičov). Tento album otvára Teamu dvere do najväčších hál v Čechách a na Slovensku. V roku 1990 kapele vychádza singel v Anglicku so skladbou Pieseň pre nesmelých (Change).
Okrem Teamu sa Dušan v 90-tich rokoch venoval aj produkovaniu rockových kapiel.
Team po roku 2000 pravidelne koncertuje v rámci vlastných turné po Českej a Slovenskej republike. Ich turné vždy patrí k najväčším a najnavštevovanejším koncertným podujatiam.
V roku 2007 založil skupinu Stage Meridian, v ktorej sa vrátil k fussion hudbe. Kapela nahráva cover CD Stage Meridian „Freedom“.
V súčastnom období Dušan koncertuje aj s kapelou Aeroc Therapy, ktorú založili v roku 2008 štyria muzikanti Juraj Tatár, Marcel Buntaj, Martin Gašpar a Dušan Antalík.Autor: Branislav Rod
Dátum: 15.06.2017
Foto: antalik.sk
Zdroj: BMG, antalik.sk

Čo si myslíš o tomto článku?

Ak chceš pridať svoj komentár, tak sa prihlás. Ak ešte u nás nie si zaregistrovaný, tak sa zaregistruj.